sobota 5. září 2009

Velká cena Jihlavy - 3000m

Test "maratonské rychlostní vytrvalosti" ?!

Na tento víkend (5.9.09) jsem měl naplánovaný malý triatlonek, ale prudké ochlazení a deštivé předpovědi mě přiměly ke změně plánu. Náhradní variantou byla Jihlava a volba mezi 800m a 3000m byla daná počasím. Přece jen nižší teploty vyhovují více delším distancím. Výsledky půlky to jen potvrdily a to ač byla celkem slušně obsazená, tak Jarda Růža (PB=1:47.17; SB=1:48.96 v hale) ji vyhrál za 1:59. Alespoň jsem na něj mohl dvakrát houknout během závodu ať se tak nefláká ;-) V cíli byl spokojený lada tak s 1.místem o čase prohodil něco o dorosteneckém věku a škváře :-))

Teplota (15-16stC) na trojku byla asi ideální, ale dost silný vítr nebyl tím co běhům pomáhá. Celkem se nás přihlásilo jen šest a bohužel jsem nikoho neznal abych odhadl jak běžet, ale z tempa jakým se kdo rozklusával jsem dostal ke svým soupeřům lehký respekt (možná to mohlo být opačně když došlo na rovinky :-) ). No ale závodní čas začíná běžet od startovního výstřelu a zastavuje se proběhnutím cíle. Po startu se překvapivě dostávám na 2.místo. Jako první běží domácí, 21-letý Martin Sita a odtáhne celý první kilometr. Po 1100m se přes nás zezadu doslova přehnal Jirka Dobšík, ale tempo trháku mě nechalo úplně klidným a to přestože jsem lehce zrychlil. Bylo jasné že na tohle nemám, naopak bych se zbytečně zahltil. Do té doby vedoucí Martin se pokusil Jirky držet, ale po 400m uznal že je to marné. Vcelku rychle jsem tedy na jednom okruhu nabral asi 10-15m ztrátu ale už v dalším kole mám Martina zase těsně před sebou. Jirka už měl mezitím ale dostatečný náskok. 1300m před cílem jdu před Martina a postupně zvyšující rozdíl v cíli je nakonec 16".
Své mezičasy jsem lehce sledoval a tak jsem tušil že běžím někde na hranici svého SB (tedy zřejmě i PB). Snažil jsem se tedy konec nevypouštět a odměnou v cíli mi bylo (sice malé, ale přece) zlepšení letošního SB na 9:34.45.

Závěr:
V závodě jsem si mohl potvrdit jak jsem na tom s "maratonskou rychlostní vytrvalostí" a tím že jsem zaběhl o něco lepší čas než začátkem června kdy mi přicházela běžecká forma, tak mé sebevědomí nemusí být z tohoto pohledu otřesené. No a stav speciální maratonské vytrvalosti (maraton za 2 týdny) mi tento závod bohužel nemohl ani naznačit.
Závod jako takový jsem běžel vcelku vyrovnaným tempem, snad jen po 1.km jsem mohl (s nástupem Jirky) více zrychlit 2.km. V posledním km se znatelně projevoval vítr v sólo běhu a také přede mnou i za mnou nakonec díra 70-80m.
Co se týče soupeřů, tak Jirka Dobšík který mě porazil má letos běženo 5km za 16:02 a 1500m za 4:03 - to je přece jen jiná kategorie. Matin Sita dnes na 3.místě má letos se mnou srovnatelnou půlku za 2:06, ale 1500m má zaběhnuto za 4:12 (!). Tomáš Nováček (4.místo) má letos 5km za 16:56 (!). Takže nespokojený nemusím být ani z tohoto pohledu.